Google+ Google

Czy psy mają sny?

piesCzy psy śnią? To pytanie nurtuje wielu z nas. Posiadacze psów często widzą jak pies porusza łapami, oddycha szybciej czy wydaje dźwięki podczas snu. Po prostu wygląda tak, jakby przeżywał jakiś sen.

Tak, psy też śnią.
Psy śpią podobnie jak ludzie i podobnie jak ludziom, zależnie od potrzeb, psom zdarza się spać kilka lub czasem nawet kilkanaście godzin.
Pies ponadto przejmuje przyzwyczajenia od właściciela, co oznacza, że może kłaść się i wstawać wtedy, gdy robi to jego pan.

Czy psy przeżywają marzenia senne?
Mózg psów jest bardzo podobny pod względem sprawowanych funkcji do mózgu człowieka, co oznacza, że pies może przeżywać marzenia senne.

Psy wchodzą we właściwą fazę snu po około 20-30 minutach od zaśnięcia, co śnią jednak pozostaje dla nas tajemnicą.
Wiemy, że coś im się śni, co można rozpoznać po mimowolnych ruchach mięśni, poruszających się gałkach ocznych i przyspieszonym oddechu.

Ciekawostką jest, że psy śnią zależnie od wieku, wielkości, swojej wagi. Szczeniaki szybciej i częściej śnią niż psy starsze, to samo dotyczy psów mniejszych, które mogą śnić nawet co 15 minut, podczas gdy psy większe mogą śnić co godzinę lub dwie.

Komentarze  

 
+1 #3 Jachu 2013-06-25 19:11
mój pies też miewa sny, tak mi się wyadaje :) rusza łapami jakby biegł, merda ogonem i pomrukuje. Mam nadzieje, że śnią mu się same pzyjemne rzeczy!
Cytować
 
 
0 #2 Roman 2013-01-29 19:45
zawsze zastanawiało mnie o czym śni mój pies kiedy rusza łapami i marszczy nos, ale widac nadal musze się nad tym zastanawiać
Cytować
 
 
+2 #1 Pola 2012-12-26 17:29
moja psina też często miewa sny :) mam nadzieję, że od czasu kiedy wzięłam ją ze schroniska ma same przyjemne sny :)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież