Google+ Google

Oczekiwania rodziców (sen naszego dziecka)

Oczekiwania rodzicówNajwiększą radością, a może i zaskoczeniem dla rodziców jest przespanie przez malucha prawie całej nocy bez żadnego budzenia się nawet na nocny posiłek. Zdarza się to w pierwszych 3 - 4 miesiącach życia, jednak większość dzieci w tym wieku nadal się często wybudza. Sen dziecka regulowany jest przez mózg i w wieku 6 miesięcy struktura snu już jest podobna jest do struktury dorosłego człowieka, a więc dzieci w tym wieku mogą już przesypiać całą noc i właśnie w tym okresie powinny być do tego przyuczane. Nauka polega na regularnym rozkładzie dnia, konsekwencji rodziców w zastosowaniu pewnej rutyny w zasypianiu.

Maluchy karmione piersią na ogół często budzą się w nocy, głównie na jedzenie, gdyż mleko matki łatwo i szybko zostaje trawione, pamiętajmy zatem, iż zawsze przed snem należy nakarmić takiego malucha.

Sen noworodka

Taki maluszek nie potrafi jeszcze odróżnić dnia od nocy, tego dopiero musimy go nauczyć, sami zachowując się przy nim inaczej
w każdej porze dnia. W nocy podczas jego wybudzenia zachowujmy się spokojnie, mówmy szeptem i zapalajmy tylko małą lampkę o słabym świetle.
Dniem rozmawiajmy z maluchem normalnie do snu nastawmy mu cichą muzykę (głównie poważną), która pomoże wyciszyć i uśpić go.

Sen sześciomiesięcznego bobasa

Półroczne dziecko śpi około 11 godzin w nocy, a w ciągu dnia często zapada w 2 drzemki, które na ogół trwają od 1 do 2 godzin. Taki 6 miesięczny bobas potrafi już przespać całą noc nie budząc się w środku nocy na posiłek.
W tym okresie możemy już ustalić pewną rutynę zasypiania naszego malucha np. aby dobrze zasnąć i dobrze spać nasz maluch powinien kłaść się zmęczony i senny, dlatego nie pozwólmy mu zasypiać już od godz. 17. Zróbmy 30 minutową kąpiel około godz. 18, nakarmmy malucha i włóżmy go do łóżeczka z ulubioną przytulanką, ona zapewne pozwoli mu spokojnie zasypiać. Starajmy się nie kołysać przed snem, gdyż budząc się nocą zapewne będzie wymagał od nas takiej samej usługi.

Sen jednolatka

Śpi od 10 do 11 godz. w nocy, a w dzień często drzemie od 30 do 60 minut.
Roczne dziecko trudno nam wyciszyć przed snem, gdyż zaczyna grymasić, a wręcz żąda od nas zabaw, brania na rękę i cały czas testuje jak daleko może się jeszcze bezkarnie posunąć. Dlatego powinniśmy bezwzględnie przestrzegać ustalonych wcześniej przez nas zasad jego zasypiania.

Sen dziecka 18 - to miesięcznego

To na ogół już dziecko chodzące, pełne pomysłów do zabaw i zainteresowania wszystkim co wokół niego się dzieje. Jedyną rzeczą, którą teraz się nie interesuje jest spanie.

Dzieci w tym wieku powinny przesypiać od 11 do 13 godzin podczas całej doby. Często niestety bywa tak , że dzieci śpią dużo mniej niż powinny, nie powinno jednak to nas niepokoić, gdyż ono samo ustali sobie harmonogram spania np. z odpowiednią drzemką w ciągu dnia. Zadbajmy tylko wtedy o to by przed snem wyciszyć naszego malucha czytając lub opowiadając miłą bajkę, nie rozmawiajmy z nim. Zrezygnujmy również z nocnego podawania butli mleka, nie jest to zdrowe szczególnie dla jego ząbków,
a gdy dziecko do tego się przyzwyczai będzie wybudzać się w nocy na taki posiłek.

Maluch dwuletni

Dwulatek zazwyczaj potrzebuje około 12 godzin snu na dobę, w nocy bez budzenia potrafi przespać około 10 - 11 godzin.
Niestety nocne jego zasypianie jest coraz trudniejsze, bo nasze dziecko nie chce iść spać, chce ciągle się bawić angażując do tego nas. Aby przyzwyczaić go do spania o właściwej ustalonej przez nas porze musimy być konsekwentni w swoim postępowaniu każdego wieczora. Jest to najlepszy sposób do nauczenia go pewnych nawyków zasypiania i spania.
Aby nasz maluch dobrze zasypiał i spał już po obiedzie spowodujmy zwolnienie jego tempa dnia. Co najmniej godzinę przed snem nie pozwólmy na zabawy i bieganie wyzwalające jego energię, proponujmy spokojne zabawy, gry lub czytanie bajek. Wieczorna toaleta naszego malucha nie powinna trwać dłużej niż 30 minut po niej ułóżmy dziecko w łóżeczku i postarajmy się by rytuał zasypiania był miły i krótki.

Dziecko trzyletnie

Trzylatek powinien spać około 12 godzin w ciągu doby, nocą około 10 - 11 godzin , a w ciągu dnia uciąć sobie godzinną drzemkę.
Dzieci w tym wieku prowadzą bardzo intensywne życie, mają bardzo bujną wyobraźnię, która wyzwala w nich chęć do nowych, jemu tylko znanych zabaw, psot i figlów. Dlatego często w nocy nawiedzają je koszmarne sny, wtedy nasz trzylatek często budzi się przerażony, lecz po naszym spokojnym zachowaniu i wytłumaczeniu iż nie ma co się bać bo to tylko sen, natychmiast ponownie zasypia.
Nie należy się tym przejmować, gdyż dla dzieci 3 - 6 letnich jest to normalna faza rozwojowa.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież